Święto Plonów w naszej Gminie

Dożynki, inaczej Święto Plonów, Wieńce to ludowe święto, które połączone jest z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki to największe w roku święto rolników, są jednym z najważniejszych i najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika.
 
 
 
 

Jest to czas świętowania zakończenia żniw oraz  zwięczenia  ich całorocznej trudnej i żmudnej  pracy. To forma podziękowania za tegoroczne zbiory, a jednocześnie prośba o pomyślność w następnych. Dożynki tradycyjnie obchodzone były 23 września, czyli w równonoc jesienną. Współcześnie organizuje się je zazwyczaj w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw. W niektórych miastach w Polsce dożynki są już w sierpniu. W naszej Gminie obchody gminnego Święta Plonów rozpoczęły się 19 sierpnia uroczystym nabożeństwem dziękczynnym w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Dalsza część obchodów odbywała się na Stadionie Miejskim, gdzie naszej uwadze nie mogły umknąć przepiękne, ręcznie wykonane, niezwykle kreatywne  wieńce dożynkowe. Tradycyjnie już w ramach wydarzenia zostały zaprezentowane prace uczestników naszego Domu. Na wystawie można było zobaczyć rękodzieło m.in  dożynkowe kompozycje z kwiatów, bukiety ze zbóż, ceramiczne anioły, patery oraz obrazy na płótnie wykonane metodą decoupage.

Cieszymy się bardzo, że w tym wyjątkowym dniu możemy prezentować nasze prace, w których wykonanie  wkładamy wysiłek i serce, co zostaje docenione zachwytem oglądających.

 


 

Pozostaw komentarz